Rzecznik Praw Pacjenta we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji przygotował dla uczniów szkół podstawowych lekcje wychowawcze na temat praw przysługujących pacjentom w Polsce.
7 listopada 2016 r. uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w spotkaniu z pracownikiem Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Pani Anna Bejnar przeprowadziła zajęcia, w trakcie których uczniowie zapoznali się z Kartą Praw Dziecka Pacjenta. Dzieci poznały odpowiedzi między innymi na pytania: Czy tylko dorośli, kiedy stają się pacjentami, mają swoje prawa? Jakie prawa ma dziecko – pacjent, a jakie jego rodzice w systemie opieki zdrowotnej? Co wolno, a czego nie można robić w szpitalu? Nietypowa lekcja została urozmaicona ciekawymi ćwiczeniami sprawdzającymi, czego nauczyli się uczniowie.

     Dzieci poznały również fragmenty książki Grzegorza Kasdepki „Kuba i Buba w szpitalu czyli o prawach dziecka-pacjenta niemal wszystko!”, której pomysłodawcą był Rzecznik Praw Pacjenta oraz Rzecznik Praw Dziecka. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał dyplom „Ekspert w dziedzinie Praw Dziecka – Pacjenta” oraz drobny upominek.
Dzieci są dla nas wartością szczególną. Warto, by swoje prawa poznawały jak najwcześniej. Dzięki atrakcyjnym lekcjom przyswajanie tej przydatnej w życiu wiedzy może być ciekawą przygodą.