W piękny słoneczny dzień 18 października uczniowie klasy szóstej i siódmej pod opieką nauczycieli geografii i biologii: Bożeny Kołodziej i Jolanty Czarneckiej przeżyli niezwykłą lekcję przyrody w rezerwacie ”Bajory” koło Srokowa.
Naszym opiekunem i przewodnikiem na edukacyjnej ścieżce była pani Irena Dziadoń - pracownik Nadleśnictwa Srokowo. Barwnym i niezwykle pouczającym opowieściom pani Ireny na temat napotkanych zwierząt i roślin, oraz gospodarki prowadzonej w lasach państwowych towarzyszył świergot ptaków i orzeźwiający zapach lasu. Skorzystaliśmy z wyjątkowej okazji i oglądaliśmy wspaniałe jesienne widoki jeziorka Chochlik i Kanału Mazurskiego.

Poznaliśmy wiele nowych gatunków drzew i krzewów. Uczniowie podczas tej lekcji wyznaczali kierunki świata, dokonywali pomiaru temperatury powietrza i badali wilgotność gleby. Ćwiczenia wymagały zastosowania urządzeń pomiarowych i kompasów. Pani leśnik przypomniała nam o naturalnych sposobach orientacji w lesie.


Lekcję zakończyliśmy piekąc kiełbaski przy prawdziwym ognisku w bezpiecznym miejscu wyznaczonym przez leśników. Z żalem opuszczaliśmy wystrojony w jesienne szaty las i naszą przemiłą Przewodniczkę. Pani Irena przybliżyła naszym uczniom wspaniałości lasu i zapoznała ich z zawodem leśnika.


Dziękujemy pani Irenie Dziadoń za poświęcony czas, a panu Wójtowi Pawłowi Bobrowskiemu za udostępnienie autokaru.