Dnia 13 listopada w Bibliotece Szkoły Podstawowej w Biedaszkach odbyły się warsztaty międzypokoleniowe zatytułowane „Mirabelka – świadek historii” na podstawie książki Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka”.
Celem warsztatów była przede wszystkim promocja czytelnictwa oraz wzbudzenie zainteresowania historią Polski, zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną, a także włączenie społeczności do świętowania 100-lecia Niepodległości.
Spotkanie rozpoczęliśmy od zabawy integrującej, następnie obejrzeliśmy film o prawdziwej bohaterce opowiadania. Wystąpił w nim autor książki Cezary Harasimowicz, który opowiedział o losach i umiejscowieniu Mirabelki. Uczestnicy poznali, gdzie rosła i co się z nią stało. Na podstawie czytanych fragmentów książki odbyły się rozmowy na ważne tematy: kim są Żydzi, co to jest wojna, jak wyglądało życie w getcie… Poznaliśmy działalność pani Ireny Sendlerowej, zatrzymaliśmy się dłużej przy zdaniu zapisanym w Talmudzie: Tam, gdzie nie ma ludzi, staraj się być człowiekiem”.


Uczestnicy dowiedzieli się, jakie były losy prawdziwej mirabelki, która po wielu latach powróciła na Muranów aż ze Stanów Zjednoczonych. Zrobiliśmy nasze mirabelkowe drzewo życzeń dla Polski, układaliśmy „mirabelkowe” puzzle. Na koniec był poczęstunek: jedliśmy pyszne mirabelkowe wypieki popijając kompotem – oczywiście również mirabelkowym. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w warsztatach.


Niniejszym wydarzeniem promującym czytelnictwo nasza biblioteka włączyła się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. Wydarzenie odbyło się w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” organizowanej przez Barbarę Marię Morawiec, redaktor naczelną serwisu Lustro Biblioteki.