Niesamowitą przygodę przeżyli uczniowie Szkoły Podstawowej z Kruszewca. W dniach 11-14.06.2014r. wraz z opiekunkami i jednocześnie organizatorkami p. Anną Pawluczuk, p. Ewą Dziemiela, p. Martą Lender przemierzyli Szlak Piastowski.

 

 

Kruszwica, w której stoi Mysia Wieża z legendy „O królu Popielu, którego myszy zjadły” wzbudziła ogromne wrażenie. Obok niej rozległe jezioro Gopło, po którym odbył się rejs statkiem to przedsmak tego, co czekało wycieczkowiczów.

 

 

 

 

Drugi dzień pełen atrakcji czekał w Biskupinie. Tam dzieci mogły obejrzeć osadę z epoki żelaza założoną w 740r. p.n. e. Odwiedziły domy stylizowane na ówczesnych mieszkańców zajmujących się rybołówstwem, polowaniem, kamieniarstwem itp. Same próbowały strzelania z łuku i jazdy konno. Następnie dawną ,ale jakże sprawną kolejką wąskotorową wśród drzew, krzewów i pól pojechały do Wenecji koło Żnina. Jest to niewielka wieś, w której znajduje się Muzeum Kolei Wąskotorowej. Dzieci mogły podziwiać piękne, stylowe wagony pasażerskie, parowozy, stary dworzec kolejowy i poczekalnię, w której poczuły atmosferę tamtych lat. Niedaleko Wenecji znajdowały się mury zamku Krwawego Diabła Weneckiego oraz średniowieczne machiny oblężnicze , które wzbudziły duże zainteresowanie szczególnie wśród chłopców. Droga powrotna także kolejką wąskotorową uświetniła ten dzień.

 

Niezapomniane wrażenia wywarły poznańskie koziołki, które tradycyjnie o godz. 12.00 można podziwiać na poznańskim rynku. Wąskimi uliczkami Poznania oprowadzał nas przewodnik, który był ubrany w szlachecki strój. W barwny i ciekawy sposób opowiadał o zabytkach tego miasta.

 

Na zakończenie dnia odrobina współczesności. Dzieci obejrzały najnowszy film w 3D pt „Czarownica”.

 

Ostatni dzień to żywa lekcja historii, którą uczestnicy wycieczki odbyli po byłej stolicy Polski - Gnieźnie. Zwiedzili słynną Katedrę gnieźnieńską i jej podziemia oraz zobaczyli Drzwi gnieźnieńskie, na których przedstawiono życie i śmierć św. Wojciecha. Nie sposób ominąć w Gnieźnie Muzeum Powstania Państwa Polskiego. Tam miały możliwość obejrzenia trzech krótkich filmów związanych z początkami państwa polskiego. Cztery dni podczas których nie zabrakło atrakcji pozostaną w pamięci na zawsze.

 

Uczestnicy wycieczki i organizatorzy pragną podziękować tym ,którzy przyczynili się do realizacji dziecięcych marzeń.

 

zdjęcia Anna Pawluczuk