Wspaniałą przygodę przeżyli uczniowie Szkoły Podstawowej z Kruszewca. Wspólnie z nauczycielami Panią Anną Pawluczuk, Panią Ewą Dziemiela i Panem Pawłem Miklewiczem pojechali na 4-dniową wycieczkę. Zwiedzili najpiękniejsze zakątki Wrocławia i odnaleźli ponad dwadzieścia spośród trzystu czterech krasnoludków, które są wizytówką tego miasta. Duże emocje wywarła Panorama Racławicka, gdzie uczniowie poznali nie tylko historię powstania obrazu, ale przede wszystkim kolejne etapy bitwy, która przyniosła zwycięstwo kosynierom pod dowództwem Tadeusz Kościuszki nad wojskami rosyjskimi. Odwiedzili wrocławskie ZOO, w którym znajduje się największe Afrykarium w Europie. Egzotyczne zwierzęta płazy i gady, które dzieci widziały tylko w szkolnych podręcznikach lub telewizji mogły podziwiać na żywo. Największe wrażenie wywarły dzikie i niebezpieczne gatunki. Były również i te, które można było pogłaskać, czy karmić. Wizyta w ZOO okazała się dopełnieniem wiedzy z zoologii, a także uwrażliwieniem na problem związany z wyginięciem niektórych gatunków.


Kolejnym punktem wycieczki był Wałbrzych, miasto położone w malowniczym miejscu. Jego atrakcją jest niedaleko usytuowany w Książańskim Parku Krajobrazowym zamek Książ, trzeci co do wielkości po Malborku i Wawelu. Pierwotna warownia obronna, która została wzniesiona przez piastowskiego księcia Bolka I zwanego Surowym. Zamek, nazwany „Kluczem do Śląska” został zbudowany na skale. W majątku Książ mieszkała księżna Daisy Hochberg von Pless lub krótko Daisy von Pless – księżna pszczyńska, hrabina von Hochberg . W czasie II wojny światowej zajęty został przez Niemców i przebudowany, gdyż przygotowywano go na jedną z kwater Hitlera.


Dużą atrakcją okazała się palmiarnia należąca do kompleksu zamku Książ. To miejsce, w którym dzieci obejrzały egzotyczne rośliny. Precyzyjnie dobrane kwiaty, małe wodospady tworzyły „mały raj” na Ziemi. Całość wyglądała jak baśniowa kraina.


W drodze powrotnej zwiedziły Kościół Pokoju w Świdnicy. Budowla pochodząca z XVII w. Jej wnętrze wykonane z drewna, a pomieścić może siedem i pół tysiąca ludzi. Z zewnątrz wygląda jak biało-czarna szachownica. Ta nietypowa budowla to unikat na skalę światową wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie obejrzeli również film animowany pt: „ Dudi” ukazujący , jak ważni są przyjaciele, których warto słuchać i z nimi współpracować, bo tylko razem można zyskać wiele. Umiejętności, które przydają się w życiu codziennym każdego człowieka.


W trakcie trwania wycieczki odbyły się zajęcia profilaktyczne. Ich tematem była szkodliwość palenia tytoniu i alkoholizm. Dzieci chętnie pracowały i utrwalały wiadomości, które zdobyły na godzinach wychowawczych. Dzieliły się swoimi spostrzeżeniami.


Opiekunowie i uczniowie pragną podziękować Panu Krzysztofowi Plewni, Koordynatorowi Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie finansowe. Taka forma poznawania Polski na stałe wpisała się w harmonogram pracy naszej placówki.