„Witajcie w naszej bajce...”- inscenizacja wierszy Brzechwy i Tuwima przygotowana przez nauczycielkę Barbarę Januszczak i dzieci z grupy „Misie” oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Kruszewcu.
Pomysł na program Brzechwa, Tuwim dzieciom zrodził się podczas zajęć o tematyce czytelniczej. Dzieci z ogromnym skupieniem słuchały wierszy. Okazało się, że szybko je zapamiętywały i dopominały się czytania nowych. Widząc tak wielkie zainteresowanie i zaciekawienie tematem uznałam, że warto podjąć przedsięwzięcie, bazując na wierszach- najbardziej znanych i lubianych wierszach Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

 

Dzieci przy pomocy rodziców uczyły się wierszy w domu, a w przedszkolu razem z nauczycielką ćwiczyły recytacje i inscenizacje wierszy z zachowaniem intonacji, tempa, pauz i dykcji. Kontakt z książką oznacza poznawanie literatury dziecięcej i rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Umożliwia poznawanie języka literackiego, poszerza wiedzę, sprzyja skupieniu uwagi, rozwojowi wyobraźni, mowy i myślenia. Wiersze pomagają w rozumieniu wartości takich jak, np. piękna, dobra, prawdy, miłości i przyjaźni.


Prezentacja przygotowanego programu odbyła się dnia 26.05.2017r. z okazji Dnia Mamy i Taty oraz 7.06.2017r. w sali gimnastycznej naszej szkoły dla uczniów klas 0 – IV. Dzieci przedstawiły zdobyte umiejętności – recytowały wiersze, śpiewały piosenki z Akademii Pana Kleksa, krótkie inscenizacje z postaciami bohaterów wierszy. Celem naszego programu było: promocja literatury dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich dzieci, budzenie wyobraźni dziecka, bogacenie słownictwa , kształtowanie pozytywnych uczuć estetycznych, budzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych.