W bieżącym roku szkolnym 2016/2017 dzieci z oddziału przedszkolnego - „Smerfy” i „Misie” wzięły udział w IX edycji ekologicznego programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Jest to program edukacyjny skierowany do przedszkoli. Jego celem jest ukazanie dzieciom piękna przyrody oraz nauczenie ich, jak ją szanować i chronić. Bohaterem programu był Kubuś, który prowadził dzieci poprzez kolejne zagadnienia programu. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób mogą przyczynić się do ochrony środowiska, co należy jeść, by być silnym i zdrowym. Dzieci poznawały rośliny i zwierzęta, uczyły się szacunku i ekologicznych zachowań.


W ramach realizacji programu prowadziliśmy różne działania ekologiczne :


- Kubusiowi Przyjaciele Natury – dzieci poznały podstawowe zachowania proekologiczne. Dowiedziały się, jak dbać o przyrodę. Uczyły się zasad pielęgnacji roślin.
- Ruch to ważna sprawa Kubuś dzieciom podpowiada-dzieci poznały sposoby wartościowego spędzania czasu wolnego poprzez korzystanie z szerokiej gamy aktywności fizycznych, jak zabawa ruchowa, spacer wybrana dyscyplina sportowa, gra zespołowa czy gimnastyka.
- Dzień Marchewki – uczestnicy dowiedzieli się, że marchewka jest zdrowa i lubiana nie tylko przez ludzi – to przysmak wielu zwierząt. Dzieci kształtowały sprawność manualną i spostrzegawczość. Rozwijały umiejętność pracy w grupie. W tym dniu wspólnie upiekliśmy ciasto marchewkowe.
- Jak zrobić coś z niczego, czyli recyklingowy zawrót głowy- dzieci poznały pojęcie recyklingu. Uczyły się rozpoznawać materiał, z jakiego zrobiony jest dany przedmiot i efektywnego segregowania odpadów. Dowiedziały się, jak wygląda proces powstawania surowców i przetwarzania ich. Kształtowały sprawność manualną i umiejętność współdziałania w grupie.


Na koniec otrzymaliśmy CERTYFIKAT „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”.Udział w programie sprawił dzieciom wiele radości. Proponowane działania były atrakcyjne, wyzwalały aktywność przedszkolaków, pozwalały poprzez zabawę utrwalić trudne zagadnienia związane z ekologią i zdrowym sposobem odżywiania.