Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta. 1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie. 2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, czci polskie barwy narodowe, które mają, jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. Dzień Flagi poprzedza święto 3 maja, upamiętniające przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku. W związku z tymi ważnymi wydarzeniami w Szkole Podstawowej w Kruszewcu zorganizowano10 maja I Piknik Majowy. Wszyscy uczniowie podstawówki i gimnazjum zebrali się na terenie „ zielonym” w Kruszewcu. Tego dnia od rana w szkole panował gwar i ruch. Na korytarzach i boisku roiło się od czerwieni i bieli, bo tak byli ubrani uczniowie, by czcić barwy narodowe, a najmłodsi- by je także zapamiętać. Oprócz tego każdy z nich miał przypięty biało-czerwony kotylion.

      Cała uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem wszystkich zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie dyrektorzy Jerzy Pruszyński i Anna Pawluczuk powitali uczniów, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonego gościa, którym była Inspektor Oświaty Gminy Kętrzyn Anna Abramowicz. Przybyli na uroczystość, aby uczcić tak ważne dla każdego Polaka majowe wydarzenia. Ceremonia składała się z dwóch części. Pierwszą historyczno-patriotyczną rozpoczęto polonezem w wykonaniu klasy VII. Potem można było obejrzeć inscenizację, posłuchać piosenek, wierszy w wykonaniu klas 0- VII i gimnazjum. Na koniec tej części, jako świadectwo miłości do ojczyzny uczniowie klas „0” utworzyli żywy kotylion, a klasy I-III – żywą flagę. Wywołało to niesamowite wrażenie i dumę wśród wszystkich zgromadzonych. W tej części nawiązano nie tylko do poszanowania naszych symboli narodowych: flagi, godła i hymnu, ale do naszych tradycji i historii. Druga część odbyła się w duchu zabawowo- zadaniowo-sportowym. Były zabawy, zadania do wykonania przez poszczególne klasy: krzyżówki, puzzle, wierszyki, układanki. Odbyły się konkurencje sportowe: przyciąganie liny, przeszkody, gry zespołowe. Przez cały czas trwania biesiady na kocykach przygrzewało słońce, jakby cieszyło się z takiego przedsięwzięcia. Tak piękna pogoda pozwoliła kultywować znaną od dawnych czasów tradycję jedzenia na świeżym powietrzu i celebrowania wspólnego czasu. Trudno sobie wyobrazić piknik bez kosza i jedzenia. A u nas tego nie brakowało. Oprócz przekąsek na kocykach wszyscy uczestnicy mogli posmakować bigosu z naszej kuchni oraz kiełbasek. Impreza podobała się uczestnikom, gościom, czego wyrazem były końcowe gromkie brawa dla organizatorów i wykonawców, którego głównym prowodyrem była wicedyrektor Anna Pawluczuk. Spotkanie piknikowe nie tylko wzbudziło uczucia patriotyczne wśród uczniów, ale i w ciekawy sposób przedstawiało wydarzenia historyczne i teraźniejszość. Żyjemy w Polsce, która szczyci się długo oczekiwaną wolnością. Spoglądamy w przyszłość, ale pamiętajmy jednak o doświadczeniach minionych lat. Dzisiaj zatrzymaliśmy się na chwilę i spojrzeliśmy w przeszłość… I tak jak w piosence, która przebrzmiewała przez całą galę piknikową „Jesteśmy Polką i Polakiem… Kochamy Polskę z całych sił. Chcemy byś również kochał ją i ty.”