W ramach uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kruszewcu i Biedaszek uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Warszawy i Sulejówka. Podczas wyjazdu poznali historię niektórych postaci związanych z walką o niepodległość na przestrzeni wieków. Pierwszym miejscem, które odwiedzili była warszawska Cytadela – wzniesiona po powstaniu listopadowym na rozkaz cara Mikołaja I. Miała być przestrogą i punktem kontrolującym przejawy buntu i chęci wywołania kolejnego powstania. Uczniowie obejrzeli tam film poświęcony Romualdowi Trauguttowi, ostatniemu dyktatorowi powstania styczniowego, a także poznali losy wiezionego w Pawilonie X Józefa Piłsudskiego.

Na koniec przeszli aleją skazańców do Bramy Straceń - miejsca śmierci wielu Polaków walczących o wolność. Kolejnym punktem był Zamek Królewski. Uczniowie wysłuchali historii Polaków, którzy z narażaniem własnego życia ratowali dorobek polskiej kultury w czasie II wojny światowej. Poznali również jego rolę, w okresie II Rzeczypospolitej. Następnie udali się do Sulejówka – miasta Józefa Piłsudskiego, gdzie przebywał w latach 1923-1926. Tam na Skwerze Niepodległości wzniesiony został „Kopiec Współtwórców Niepodległości”, upamiętniający bohaterów w tworzeniu niepodległego państwa polskiego m. in. Jędrzeja Moraczewskiego, Ignacego Paderewskiego, Stanisława Grabskiego, Macieja Rataja. Obok niego umieszczono pomnik Józefa Piłsudskiego z córkami Wandą i Jadwigą. Kolejny dzień uczniowie rozpoczęli od poznania miejsca – Belwederu, w którym mieszkał po objęciu urzędu Naczelnika Państwa, marszałek Józef Piłsudski. Następnie chodząc alejkami Królewskich Łazienek wysłuchali historii zabudowań m. in Szkoły Podchorążych. Na jednej z jej ścian widnieje tablica upamiętniająca wybuch powstania listopadowego. Również w Parku Łazienkowskim uczniowie mieli możliwość odsłuchania utworu Fryderyk Chopina za pomocą grających ławeczek umieszczonych w pobliżu pomnika wielkiego artysty. Potem udali się do Muzeum Wojska Polskiego. Tam poznali historię oręża polskiego od Mieszka I do czasów współczesnych. Niesamowite miejsce wywarło ogromne wrażenie na młodych ludziach, którzy z bliska mogli poznać uzbrojenie, a także walkę Polaków na przestrzeni wieków. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Sejmu. Uczniowie zostali zapoznani z historią polskiego Parlamentu oraz pracą współczesnych posłów. Dwudniowy wyjazd uczniów z pewnością przyczynił się do poszerzenia ich wiedzy na temat postaci i miejsc związanych z budową niepodległego państwa polskiego, kraju, w którym możemy dziś żyć, uczyć się, rozwijać swoje talenty i umiejętności, a wszystko dla dobra naszej Ojczyzny.