Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kruszewcu przeżyli niesamowitą wycieczkę . Wspólnie z opiekunami wybrali się na południe naszego kraju, aby zwiedzić Kraków, Tyniec, Kopalnię Soli w Bochni, Zakopane, Oświęcim i Częstochowę.
Już pierwszego dnia pojechali do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Tam przewodnik oprowadzał ich po klasztorze, opowiadając legendy i jego historię. Mieli także możliwość pisania gęsim piórem wcielając się w rolę skryby, który w okresie średniowiecza przepisywał księgi. Nie było to takie proste, jakby się wydawało.
Kolejną atrakcją było zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni. Została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szybki zjazd windą w dół i podróż rozpoczęta. Przechadzając się po chodnikach kopalni, uczniowie słuchali opowieści o jej początkach. Cofnęli się w czasie i mogli wizualnie zobaczyć pracę ludzi wydobywających sól oraz koni, które z mozołem ciągnęły wózki z bałwanami soli. Ogromne wrażenie wywarł przejazd kolejką po wąskich torach kopalni.


Zetknięcie z historią w czasie zwiedzania dawnej stolicy Polski-Krakowa nie było dużym zaskoczeniem. Przewodniczka w ciekawy sposób oprowadziła dzieci po Wawelu i opowiedziała o władcach naszego kraju .Miały także okazję odwiedzić legendarną Smoczą Jamę i zobaczyć wawelskiego smoka.
Natomiast uczniowie starszych klas zwiedzili w tym czasie miejsce upamiętniające śmierć milionów ludzi różnych narodowości, a mianowicie obóz koncentracyjny w Oświęcimiu i Brzezince. W skupieniu i z rozwagą słuchali opowieści i oglądali pozostałości ludzkiej tragedii. Zadawali przewodnikowi trudne pytania, na które uzyskiwali pełną odpowiedź. Zwiedzanie tego miejsca zostało poprzedzone zajęciami w szkole.
W czasie wycieczki opiekunowie dbali o kondycję swoich podopiecznych. Wspólnie pieszo wyruszyli z opiekunami i przewodnikiem nad Morskie Oko. Szlak liczył około 18 km. Widok, który zobaczyły dzieci, osiągając cel, przerósł ich najśmielsze oczekiwania. Woda czysta jak kryształ, na wzgórzu namiastka śniegu i ogromne ,wysokie góry. Dookoła słychać było słowa „ jak tu pięknie”.


Ostatnim punktem wycieczki w drodze powrotnej było polskie Sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie ,w którym znajduje się słynny obraz . Trafem dzieci uczestniczyły w jego uroczystym odsłonięciu. Zwiedziły także sanktuarium i poznały historię dzieła oraz budowli.
Wycieczka i miejsca, które zobaczyły pozostawią trwały ślad w ich pamięci. W trakcie wycieczki wszyscy uczniowie uczestniczyli również w zajęciach profilaktycznych o przeciwdziałaniu uzależnieniom wywołanym spożywaniem alkoholu i paleniem papierosów. Dzięki takim zajęciom wzbogacili swoją wiedzę o szkodliwości alkoholu i nikotyny dla zdrowia człowieka. Uświadomili sobie, że nie warto niszczyć samego siebie przez używki, aby przypodobać się innym, czy zdobyć nowych przyjaciół.