Uczniowie kl. IV-VIII ze Szkoły Podstawowej w Kruszewcu wzięli udział w żywej lekcji historii – „Wojna obronna Polski - historia Hubala” opowiedzianej przez pana Jacka Ordowskiego z bractwa rycerskiego z Gniewu. Uczniowie poznali największe bitwy podczas kampanii wrześniowej, mieli możliwość wcielenia się w żołnierza Wermahtu i polskiego szeregowca. Przybliżona została sylwetka Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubala” – pierwszego partyzanta, który po klęsce wrześniowej dowodził szwadronem ułanów w walce z Niemcami. Uczniowie mieli możliwość wcielenia się w polskiego bohatera, któremu najważniejsze były „Bóg, honor, Ojczyzna” wyryte na oficerskiej szabli.

 

Nie zabrakło dodatkowych informacji o sytuacji Polaków podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej. Uczniowie usłyszeli o zagładzie Żydów i Polaków w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych. Na koniec mieli możliwość z bliska zapoznać się z bronią i umundurowaniem z tamtego okresu. Była to bardzo wartościowa lekcja historii ukazująca oddanie Polaków za wolną Polskę.