15 czerwca 2018 roku uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Nakomiadach przyłączyli się do międzynarodowej akcji „Dzień Pustej Klasy”.  Nazwa przedsięwzięcia doskonale oddaje jego jasny i klarowny cel: sprawić, aby klasy tego dnia były puste. Tak też uczyniły wychowawczynie klas I-III: pani Ewa Bielińska oraz pani Katarzyna  Łopacka i zamiast spędzić ten dzień w szkolnych ławkach, zaplanowały naukę na łonie natury, dzięki czemu uczniowie mieli okazję poznać walory swojego najbliższego otoczenia.
Na początek udali się zatem do Pałacu Manufaktura Nakomiady, gdzie mieli możliwość zapoznana się z rękodziełem artystycznym. Dowiedzieli się, ile wysiłku, pracy, precyzji  i czasu potrzeba, aby powstały unikatowe, ceramiczne dzieła sztuki. Pani Małgorzata Karasik oprowadziła uczniów po wszystkich pracowniach, a następnie wręczyła dzieciom glinę, z której same mogły ulepić swoje małe arcydzieła. Po twórczej pracy, przyszedł czas na zabawę i naukę na świeżym powietrzu.


O przypałacowym ogrodzie opowiedziała nam  pani  Zofia Mać.  Na pięknych, zadbanych rabatach uczniowie mieli okazję zobaczyć różne bardziej i mniej popularne warzywa. W powietrzu unosił się także niezwykły zapach róż i lawendy.
Elementem relaksu było leżakowanie na trawie. Dzieci na kocykach,  wsłuchując się w głosy natury, zjadły drugie śniadanie. Następnie wykonywały zadania przygotowane przez nauczycielki, do których należało: szukanie elementów przyrody odpowiadających wylosowanej literze, przygotowanie przyrodniczych obrazów oraz tworzenie dźwiękowej mapy odgłosów przyrody. Na koniec udały się do grabowego labiryntu, który sprawił im wiele radości. Wszystkim dzieciom udało się z niego wyjść cało i zdrowo.


Czas na świeżym powietrzu, w tak niezwykłych okolicznościach przyrody, minął wszystkim bardzo szybko.  Żal było opuszczać to wyjątkowe miejsce. Dziękujemy właścicielom Pałacu Manufaktura Nakomiady oraz pani Jagodzie Pikuli, a także wszystkim pracownikom za pomoc w organizacji tego wydarzenia i okazaną życzliwość.
Dzień Pustej Klasy to ciekawe przedsięwzięcie, które wnosi element świeżości w proces nauczania, dlatego za rok z chęcią również weźmiemy w nim udział.