W związku z obchodami setnej rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła przystąpiła do międzynarodowego projektu „Piękna Nasza Polska Cała”.  Jego celem jest kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej u dzieci. 

20 września 2018 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się w Świetlicy Wiejskiej w Nakomiadach, aby zrealizować jeden z modułów projektu, czyli „Według przepisu Babci i Dziadka”.

 

Zajęcia rozpoczęły się od krótkiej lekcji historii, podczas której uczniowie mieli okazję zapoznać się z przeszłością terenów, na których obecnie mieszkają. Kolejnym etapem było poznanie tradycyjnych potraw mazurskich. Dzieci podzielone na zespoły z ogromnym zapałem zabrały się do wykonania mazurskich dań. Umiejętnością obierania ziemniaków mogli pochwalić się uczniowie, którzy wykonywali „plince z pomoćką”, czyli inaczej placki ziemniaczane z masą z twarogu i śmietany. Precyzyjne odmierzanie składników oraz współpraca były podstawą wykonania „ciasta jeżynowego”. W przerwach między pracą uczniowie mogli odetchnąć, kolorując tradycyjny strój mazurski.

 

Najprzyjemniejszym i wieńczącym spotkanie etapem była wspólna degustacja przygotowanych potraw.  Uczniowie byli zachwyceni daniami, które zniknęły z talerzyków w okamgnieniu.

Zorganizowane zajęcia miały na celu integrację zespołu szkolnego. Starsi uczniowie opiekowali się, tłumaczyli i kontrolowali działania młodszych kolegów oraz koleżanek. Ponadto można było zauważyć praktyczny charakter przedsięwzięcia, co spowodowało, że spędzony wspólnie czas był dla dzieci bardzo atrakcyjny. Uczniowie zdobyli nie tylko wiedzę o swojej „małej ojczyźnie”, ale również umiejętności przydatne w życiu codziennym. Dowiedzieli się, jak ważna jest współpraca i współdziałanie.

 

Składamy serdeczne podziękowania Pani Jadwidze Bazyluk za udostępnienie Świetlicy Wiejskiej. Pomysłodawcami zajęć były panie: Justyna Gregorczyk, Grażyna Łempicka, Katarzyna Łopacka oraz pan Andzej Sydor.