4 października uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Nakomiadach odwiedzili  Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni. Celem wycieczki była nauka obcowania z przyrodą oraz poznanie zabytków kultury regionalnej i dorobku historycznego naszej „małej ojczyzny”.
Przygoda rozpoczęła się od prawdziwej lekcji przyrody. Uczniowie mieli do pokonania 3-kilometrowy dystans przez las. Podczas spaceru przypomnieli sobie, jak należy zachowywać się na łonie przyrody, co można robić, a co jest zabronione, powtórzyli nazwy drzew i roślin, wsłuchiwali się w odgłosy natury.

 


Po dotarciu na miejsce zostali przywitani przez  gospodarzy muzeum, czyli państwo Aleksandra i  Gabryjelę Puszko, którzy przygotowali gorącą herbatę i ciasteczka. Po chwili odpoczynku dzieci udały się do muzeum, gdzie miały okazję obejrzeć niezwykłe eksponaty orazwysłuchać ciekawych opowieści pana Aleksandra  na temat ludności mazurskiej. Uczniowie zobaczyli, jak w okresie przedwojennym wyglądała kuchnia, łazienka czy sypialnia. Ogromne wrażenie zrobiły na nich stare sprzęty, np. pralka tara, czy drewniana lodówka. Dzieciom trudno było uwierzyć, że nie istniały gotowe artykuły spożywcze. Aby zjeść kromkę chleba, trzeba było przebyć cały proces produkcyjny, od ziarenka do bochenka.


Po lekcji historii czekała na uczniów niespodzianka: ognisko i smaczne kiełbaski. W pięknych okolicznościach przyrody, uczniowie zjedli posiłek i z nowym bagażem doświadczeń ruszyli w drogę powrotną do szkoły.


Dziękujemy właścicielom Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni za wspaniałą gościnę, a pani Danucie Banach za pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi. Organizatorami wycieczki były panie: Justyna Gregorczyk - pedagog szkolny oraz Katarzyna Łopacka - wychowawca klasy I.