W czwartek 8 listopada w świetlicy wiejskiej w Nakomiadach odbył się koncert pieśni patriotycznych "Ku Niepodległej". Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nakomiadach Olga Wanago przywitała wszystkich obecnych – rodziców, uczniów, kadrę pedagogiczną oraz mieszkańców wsi. Wśród zaproszonych gości byli m. in.: wójt Gminy Kętrzyn Paweł Bobrowski, inspektor ds. oświaty Anna Abramowicz, przedstawiciel Komisji Oświaty Jadwiga Bazyluk, sołtys Tomasz Wyszomirski, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Nakomiadach ks. Andrzej Józwik oraz  proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Rynie Jan Neumann.


- Spotykamy się dzisiaj w wyjątkowym momencie, by oddać hołd wszystkim polskim patriotom, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Dzięki nim możemy żyć w wolnym kraju. Ich ofiara nie poszła na marne. Mamy zaszczyt przeżywać i świętować okrągłą, setną rocznicę tak wzniosłego wydarzenia - powiedziała Olga Wanago.
Dyrektor szkoły zaprezentowała plakat uczennicy klasy III Blanki Gregorczyk, który zdobył pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym pt. „100-lecie Niepodległości”. Zachęcała również do obejrzenia wystawy "Twórcy Niepodległej" opracowanej i przygotowanej przez olsztyńską Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. 


Po części oficjalnej rozpoczął się występ szkolnego zespołu ,,Bel Canto” prowadzonego przez Grażynę Łempicką. Uczniowie zaprezentowali wzruszające pieśni patriotyczne przy akompaniamencie Mateusza Szostkowskiego.


W drugiej części akademii na scenie wystąpił chór, "Moderato" pod kierownictwem Danuty Nowakowskiej. Artyści z Barczewa zaśpiewali m. in: "Gaude Mater Polonia", "Warszawiankę” czy "Pierwszą Kadrową". Wspólne wykonanie pieśni legionowych zakończyło uroczysty koncert.