W pierwszym tygodniu ferii zimowych członkowie oraz opiekunowie Koła Turystycznego "Nakomiadek" wyjechali już tradycyjnie na zimowisko. Tym razem do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego "Szwajcaria Bałtowska" w Bałtowie, woj. świętokrzyskie.
Stacja narciarska "Szwajcaria Bałtowska" to najlepszy ośrodek narciarski w województwie świętokrzyskim.
Głównym celem naszej wyprawy była nauka jazdy na nartach oraz snowboardzie. Każdego dnia pod okiem licencjonowanych instruktorów nauki jazdy ze szkółki narciarskiej "AMIGO-SKI" uczyliśmy się techniki jazdy oraz próbowaliśmy już zjazdów ze stoku narciarskiego. Zdaniem instruktorów grupa nasza bardzo szybko nauczyła się techniki jazdy i już następnego dnia, po wstępnym szkoleniu mogliśmy popróbować swoich sił przy samodzielnych zjazdach.


Warunki pobytowe były bardzo sprzyjające dla naszego szkolenia, gdyż mieszkaliśmy obok stoków narciarskich, 5 niebieskich tras o łącznej długości 2500 metrów,4-osobowej kolei linowej krzesełkowej, 2 nowoczesnych wyciągów orczykowych, 2 wyciągów o długości 100m każda na potrzeby szkółki narciarskiej oraz wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego , z której korzystaliśmy podczas pobytu.
Swoich sił i umiejętności próbowaliśmy przy świetle dziennym, ale także w godzinach popołudniowych przy sztucznym oświetleniu. Pogoda nam dopisywała, humory też.
Oczywiście podczas tego pobytu nie tylko jeździliśmy na nartach i snowboardzie.
Odwiedziliśmy też m.in. Wioskę Świetego Mikołaja. Mijając bramę przenieśliśmy się do świata spełnionych marzeń. Spotkaliśmy tam bajkowe postacie. Sercem tego magicznego miejsca jest chata Świętego Mikołaja, który oczekuje na gości wraz z Panią Choinką zapraszającą na pyszne domowe wypieki i kubek gorącej czekolady.
Mieliśmy okazję porozmawiać z Mikołajem, zrobić wspólne zdjęcie a także otrzymaliśmy Certyfikaty potwierdzające wizytę w Wiosce Świetego Mikołaja w Bałtowie oraz uzyskanie tytułu Pomocnika Świętego Mikołaja.


Podczas wizyty w Wiosce Mikołaja zwiedziliśmy też domki elfów, które połączone są ze sobą plątaniną wąskich korytarzy. Obok odwiedziliśmy też zagrodę z sympatycznymi zwierzątkami.
To oczywiście nie był koniec przygód , które przygotował dla nas Święty Mikołaj. Udaliśmy się też do Bajkowej Krainy Lodu skrywającą się w ogromnej białej kopule przypominającej lodowe iglo. Zwiedzając z przewodnikiem tajemnicze korytarze przenieśliśmy się w sam środek słynnej bajki "Kraina Lodu"- niezwyklej produkcji Disneya. Przeżyliśmy przygody Elzy i jej wiernych przyjaciół w zupełnie nowy sposób. Na kilku ogromnych ekranach przedstawiono najciekawsze fragmenty bajki , a dzięki nietypowej formule staliśmy się jednymi z bohaterów tej zimowej baśni. W czasie zwiedzania spotkaliśmy się też ze wspaniałym , wesołym bałwankiem Olafem , z którym mogliśmy się fotografować.


Przy okazji pobytu w Bałtowie odwiedziliśmy też ścieżkę edukacyjną dinozaurów oraz muzeum jurajskie. O ostatniego naszego pobytu sporo się zmieniło, doszły nowe elementy tej tak ciekawej formy edukacyjnej.
W drodze powrotnej udaliśmy się do Zimowego Kina 5D. Obejrzeliśmy film pełen efektów specjalnych, od których mogło zakręcić się w głowie. W ciągu kilku minut otrzymaliśmy ogromną ilość bodźców pobudzających nasze zmysły, by zimowa przygoda kinowa pozostała na długo w naszej pamięci.
Następną naszą atrakcją były warsztaty w Szkole Elfów. Podczas zajęć mieliśmy możliwość stworzenia własnych ozdób świątecznych. Malowaliśmy aniołki gipsowe, które mogliśmy zabrać ze sobą do domu, by przyozdobić nimi choinkę przed kolejnymi świętami.


Przez cały czas zimowiska były realizowane zajęcia edukacyjno-profilaktyczne z zakresu integracji dzieci i młodzieży zróżnicowanej wiekowo, budowanie więzi, poznanie swoich mocnych stron , budowanie wzajemnej współpracy i wzajemnego zaufania.


W Bałtowskim Kompleksie Turystycznym spędziliśmy aktywnie czas, mieliśmy możliwość rozwijania swoich pasji oraz przeżyliśmy wspaniałą zimową przygodę. Będziemy bardzo miło wspominać dni spędzone na zimowisku w oczekiwaniu na kolejny wyjazd.


Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy "Szwajcarię Bałtowską", aby doskonalić swoje nabyte umiejętności narciarskie i snowboardowe.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji naszych marzeń: p. Robertowi Trusewiczowi /Kierownik GOPS Kętrzyn/ , p. Krzysztofowi Plewnia /GOPS Kętrzyn , p. Oldze Wanago / Dyr. SP Nakomiady/, p.Beacie Pietkiel /GOPS Kętrzyn/, p. Wandzie Bajger z Kętrzyna , p. Franciszkowi Waszkiewiczowi /kierowca autokaru firmy BART - AUTOKARY z Kętrzyna.

Z turystycznym pozdrowieniem!

Twórcy i realizatorzy programu zimowiska:

Jadwiga Pawelczyk
Krystyna Raszkiewicz
Krzysztof Pawelczyk
Tadeusz Gudz