Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, we wtorek 12 listopada w Szkole Podstawowej w Nakomiadach, odbył się uroczysty apel. Dyrektor szkoły Olga Wanago przywitała zaproszonych gości, rodziców oraz uczniów. Swoją obecnością uroczystość zaszczyciły przewodnicząca Rady Gminy Teresa Juchniewicz, inspektor ds. oświaty Anna Abramowicz oraz członek Komisji Oświaty Beata Bohdanowicz.
Uczniowie, w krótkim zarysie historycznym, zapoznali publiczność z polską drogą do wolności. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki walce, wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa - począwszy od insurekcji kościuszkowskiej, poprzez Legiony Polskie we Włoszech, powstania narodowe, a skończywszy na Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego.


Następnie odbyło się przedstawienie o tematyce patriotycznej. Uczniowie zaprezentowali w nim takie wartości jak: ojczyzna, wolność, niepodległość. Widowisko przygotowała Elżbieta Mackiewicz.


Na zakończenie akademii wystąpili uczestnicy VI Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej ,,Tobie Polsko” w Biedaszkach, pod kierownictwem Grażyny Łempickiej. Wykonali utwory przy akompaniamencie gitarowym Mateusza Szostkowskiego.