„Zaśpiewajmy pastorałkę od serca do ucha
Gdy za oknem biała śniegu, poducha, poducha”

Jedną z najpiękniejszych tradycji klasy VIII są cyklicznie odbywające się od kilku lat „Wigilijki”, organizowane tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Wigilijka’ 2019 to nasze wyjątkowe spotkanie opłatkowe, bo ostatnie w tej klasie i szkole. Czekaliśmy więc na nie z ogromną radością, ale i zarazem smutkiem. Dekoracja sali lekcyjnej, pięknie ubrana choinka roziskrzona światełkami, dźwięk kolęd i pastorałek, cudownie zastawiony stół i my odświętnie ubrani, tworzyło razem rodzinną atmosferę, najwspanialszą z możliwych, wprowadziło nas w podniosły świąteczny nastrój i pozwoliło poczuć przedsmak Świąt Bożego Narodzenia.

Tradycji stało się zadość: był opłatek, świąteczne życzenia, wspólne kolędowanie. Na cudownie przystrojonym stole był barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem, ryby w różnych odsłonach, sałatka warzywna, przepyszne ciasta własnych wypieków, kolorowa galaretka, słodycze i mnóstwo owoców. Stół wyglądał imponująco, jak zwykle w naszej klasie.
Podczas poczęstunku wszyscy rozmawiali o tradycjach i zwyczajach w swoich domach i oczekiwaniu na Św. Mikołaja.


Czas upłynął nam szybko, zbyt szybko, jak twierdzili niektórzy uczniowie i jakoś nikomu nie śpieszyło się do domu. To było miłe, ciepłe, radosne klasowe świętowanie. „Wigilijka” z dnia 13 grudnia 2019 roku pozostanie w naszej pamięci na bardzo długo.

Uczniowie klasy VIII wraz z wychowawczynią p. Grażyną Łempicką dziękują rodzicom za włączenie się w pomoc w zorganizowanie ostatniego spotkania opłatkowego.