Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.
W związku z narastającym problemem 12 grudnia 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Nakomiadach w ramach profilaktyki uniwersalnej wzięli udział w warsztatach ”Nie szpanuj kosztem zdrowia” dotyczących uzależnienia od papierosów i e-papierosów.


Pouczające zajęcia na temat szkodliwości nikotynizmu przeprowadziła pani psycholog z Pracowni Profilaktycznej EXPER z Krakowa. Celem zajęć było dostarczenie uczniom podstawowej wiedzy na temat nikotyny i jej oddziaływania na organizm człowieka, wyćwiczenie umiejętności powstrzymania się od palenia i stworzenie „mody” na niepalenie papierosów.
Podczas szkolenia młodzież dowiedziała się dlaczego palenie tytoniu tradycyjnego i inhalowanie e - papierosów szkodzi, oraz z jakich powodów ludzie sięgają po papierosy.
Warsztaty sfinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kętrzynie.