Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy. Codzienne śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki. Dlatego też powstał ogólnopolski program edukacyjny Śniadanie Daje Moc, gdzie najważniejszym celem jest zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywionych dzieci w Polsce- poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia. 8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Dlatego właśnie wybrano 8 listopada na Dzień Śniadanie Daje Moc.


Właśnie w tym dniu wychowankowie Anny Czubaszek po raz kolejny przystąpili do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Śniadanie Daje Moc. W ramach zajęć uczniowie przygotowali zdrowe, kolorowe kanapki, następnie spożyli je w miłej atmosferze. Dzieci wykazały się dużą fantazją i kreatywnością. Akcja edukacyjna dostarczyła dzieciom wiele radości z samodzielnie przygotowanego zdrowego śniadania i degustacji w gronie rówieśników. Wychowawczyni przekazała dzieciom zalety płynące ze zdrowego odżywiania oraz w jaki sposób taki posiłek powinien być skomponowany.


8 listopada jest wspaniałą okazją do przypomnienia wszystkim 12 Zasad Zdrowego Odżywiania.


1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
6. Mięso, jaja czy ryby możesz wybierać.
7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb nie bułeczki.
8. Dzień bez świeżych warzyw i owoców to dzień stracony.
9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
11. Dobrą wodą gaś pragnienie.
12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.


Pamiętaj— Śniadanie z rana to podstawa.