Takiego święta Smokowo nie miało od lat. Nawet najstarsi mieszkańcy tej miejscowości mówili, że „dawno nie było tak dużego i ciekawego wydarzenia”. Powodem tak licznego zgromadzenia mieszkańców nie tylko Smokowa ale i sąsiednich wsi było uroczyste otwarcie nowego boiska sportowego, które odbyło się w niedzielę 13 lipca. Oficjalnego otwarcia obiektu dokonali: pan Sławomira Jarosik – wójt Gminy Ketrzyn, pani Teresa Marzena Juchniewicz – radna Rady Gminy Kętrzyn oraz pani Bożena Ciborska – sołtys sołectwa Biedaszki. Następnie proboszcz Parafii Św. Jacka w Kętrzynie poświęcił boisko „aby nikt krzywdy na nim sobie ni drugiemu nie zrobił”. Na uroczystość zaproszono też innych radnych Rady Gminy Kętrzyn, działaczy sportowych, dyrektorów szkół i innych placówek Gminy Kętrzyn.

 

                 

 

     Po przywitaniu gości krótkich wystąpieniach rozpoczęły się zmagania sportowe – Międzysołecki Turniej Piłki Nożnej. A tu mecz za meczem, grali piłkarze mali, średniacy i dorośli. A wygrać chcieli wszyscy, mecze były tak zacięte, że „za przykładem Mundialu w Brazylii” co róż musiało dochodzić do dogrywki i rzutów karnych. W końcu wyłoniono zwycięzcę, którym okazała się drużyna z Filipówki. Najlepszym zespołom oraz piłkarzom wręczono puchary i statuetki, natomiast wszyscy zawodnicy otrzymali medale ufundowane przez panią Juchniewicz. Ale to nie był koniec uroczystości. Teraz rozpoczęły się konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych z wiedzy, umiejętności i sprawności. A każdy z nagrodami. A dla wszystkich był poczęstunek: chlebek z wiejskim smalczykiem i ogórkiem, ciasta z domowego wypieku, kiełbaska z rożna i woda mineralna. A do tego podkład muzyczny. Spotkanie trwałoby zapewne i dłużej, ale że było już dawno po dobranocce, trzeba było położyć spać najmłodszy uczestników spotkania.

 

     Boisko sportowe w Smokowie wybudowano dzięki opracowaniu projektu do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW 2007-2013 Działanie Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju i uzyskaniu dofinansowania z Funduszy Unii Europejskiej.