W sobotę 1 kwietnia 2017roku w Kaliningradzie odbyły się Otwarte Mistrzostwa Rosji Weteranów w zapasach. W turnieju wzięło udział ok.90 zapaśników reprezentujących: Rosję, Polskę, Ukrainę, Litwę, Łotwę, Kazachstan i Czeczenię. Ekipa biało-czerwonych liczyła ośmiu zawodników. Wśród nich znalazło się trzech weteranów z województwa warmińsko.-mazurskiego, Stanisław Kamiński z Nawiad oraz dwóch reprezentujących ORŁA Karolewo Rafał Birski oraz Krzysztof Kania. Pozostali zawodnicy to Andrzej Wroński, dwukrotny Mistrz Olimpijski, Mirosław Wieczorkiewicz ośmiokrotny Mistrz Świata Weteranów, Wojciech Dunst, Jerzy Formela oraz Rafał Rasiewski.

 

Z naszej drużyny poszczególne miejsca zajęli:

 

Andrzej Wroński Dyw. C-D w kat. 130 kg I miejsce
Stanisław Kamiński Dyw. F-G kat 130 kg I miejsce
Mirosław Wieczorkiewicz Dyw E kat 97 kg II miejsce
Artur Birski Dyw. A-B kat 69 kg III miejsce
Wojciech Dunst Dyw. C-D kat.130 kg. III miejsce
Jerzy Formela Dyw. F-G kat 76 kg IV miejsce
Krzysztof Kania Dyw.A-B kat 85 kg V miejsce
Rafał Rasiewski Dyw. A-B kat 96 kg VI miejsce

 

W mistrzostwach odbywała się również rywalizacja w Kategorii Open – Wszechstyle. Tu bezkonkurencyjny był dwukrotny mistrz olimpijski Andrzej Wroński który zdecydowanie wygrał wszystkie walki i zdobył Pas dla Najlepszego Zawodnika Turnieju.


Interesujący był regulamin turnieju, bowiem w rywalizacji jednocześnie uczestniczyli zapaśnicy obu stylów. Jeśli spotkali się dwaj klasycy lub wolniacy nie było problemu. Gdy jednak doszło do konfrontacji przedstawicieli różnych stylów sędzia zarządzał losowanie i kto je wygrał rozgrywał pierwszą rundę w swojej specjalności. Druga, jeśli do niej doszło, przebiegała w stylu przeciwnika.


Miłym akcentem podczas zwodów była także wizyta Pani Dagmary Anny Lukovicz konsul RP w Kaliningradzie która z zaangażowaniem dopingowała walki naszych reprezentantów. Pomocą polskim zapaśnikom służył także Artur Janiak, zaprzyjaźniony zapaśnik obecnie mieszkający na stałe w Kaliningradzie.
Mimo wieku zawodników turniej stał na bardzo wysokim poziomie sportowym. Wielu z nich to jeszcze czynni zawodnicy. Nawiązane nowe przyjaźnie zaowocowały zaproszeniem dla naszej ekipy do udziały w czerwcowych zawodach na Ukrainie. ZOBACZYMY...... może będziemy i MY....