W dniach od 2 do 8 czerwca 2005 roku 34 osobowa grupa mieszkańców Gminy Kętrzyn gościła z wizytą w Związku Gmin Mauron w Bretanii. Wyjazd realizowany był w ramach zawartego porozumienia o współpracy pomiędzy Gminą Kętrzyn a Związkiem Gmin Mauron.

 

Podczas pobytu grupa zwiedzała najciekawsze miasta, obiekty turystyczne i zakłady produkcyjne regionu, m.in.: miasto Rennes- stolicę Bretanii (do 1532 r. samodzielnego państwa), klasztor na Górze Mont Saint Michel, Saint Malo, Vannes i piękną Zatokę Morbihan, zamek w Rochefort-en-Terre.

 

 

 

 
     Mieszkańcy Gminy Kętrzyn odwiedzili też cmentarz w Saint Lèry, gdzie pochowano tragicznie zmarłego w kwietniu 2005 roku Jean-Marie Desgrees du Loû- Mera miasta Mauron i Związku Gmin Mauron. Złożono wieniec na Jego grobie i oddano w milczeniu ostatni pokłon Honorowemu Obywatelowi i Przyjacielowi Gminy Kętrzyn.

 

     Grupa miała też okazję do obejrzenia fermy hodowli drobiu i bydła oraz gospodarstw agroturystycznych działających na terenie Związku Gmin Mauron, Liceum Rolnicze w La Touche. We wszystkich odwiedzanych miejscach nasi mieszkańcy byli przyjmowani z wielka sympatią. Podczas pobytu we Francji mieszkańcy Gminy Kętrzyn mieli okazję do pogłębienia wiedzy o funkcjonowaniu samorządów francuskich oraz zapoznania się z funkcjonowaniem wspólnot rolniczych.
Jak zwykle uczestniczący w wyjeździe korzystali z noclegów i znacznym zakresie zakresie wyżywienia u rodzin francuskich. Organizacją pobytu polskiej grupy we Francji zajmowało się Stowarzyszenie Comite de Jumelage Communaute de Communes de Mauron – Gmina Kętrzyn, które jest odpowiednikiem naszego Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Francuskiej „La Cigogne" funkcjonującego na terenie naszej Gminy.