Wopławki 8 września były przepełnione mazurskimi smakami, a zapach potraw unosił się wokół i przyciągał gości. Na wszystkich, którzy odwiedzili miejscowość czekała piękna, słoneczna pogoda i mnóstwo kulinarnych wrażeń. Przewodnim elementem I edycji Festiwalu Mazurskich Smaków był jak sama nazwa mówi kuchnia mazurska. Natomiast głównym założeniem tego wydarzenia była aktywizacja życia wsi i jej mieszkańców.
Podczas imprezy odbył się konkurs na najlepszą potrawę mazurską w którym wzięły udział zgłoszone wcześniej Sołectwa, m.in. Sołectwo Wilkowo, Biedaszki, Nowa Różanka oraz gospodarze Sołectwo Wopławki. Zadaniem było przygotowanie dań mazurskich, które były oceniane przez komisję konkursową. Jednym z celów konkursu była promocja regionalnych przysmaków, dlatego podczas tego wydarzenia dzięki któremu, goście przebywający mieli okazję przekonać się osobiście, jak smacznym daniem są smażone „Plińce z pomoćką”, proste i smaczne – „Farszynki mazurskie” oraz zupę szczawiową, która przypomniała smak dzieciństwa. O dobrą atmosferę i zdrową rywalizację na festiwalu zadbała Pani Ania Czubaszek, natomiast pod czujnym okiem Pani Ani Łuczak można było wziąć udział w warsztatach z przygotowania lokalnych potraw. Podczas oczekiwania na potrawy czas umilił kolorowy zespół ludowy Węgojska Stróżka z Węgoja.


Organizatorem Festiwalu Mazurskich Smaków był Gminny Ośrodek Kultury w Kętrzynie. Festiwal współfinansowany był w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.


Serdecznie dziękuję za przyjecie wyzwania do gotowania w konkursie "Mazurski Smak" podczas I Festiwalu Mazurskich Smaków dla Sołectwa Wilkowo, Biedaszki, Nowa Różanka oraz Wopławki.


Wszystkie sołectwa spisały się na medal!


Podziękowania za pomoc w organizacja:


Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Karolewie
Panom Wiesławowi Dziemileli- Sołtys wsi Wopławki
Paniom Monice Skutkiewicz i Anecie Szmyd
Panom Wojciechowi Cimkowi i Wiesławowi Polakow oraz mieszkańcom zaangażowanym w przygotowania.