II Festiwal Smaków Mazurskich już za nami. Od początku celem konkursu było i jest ocalenie od zapomnienia oraz utrwalenie dziedzictwa kulinarnego, połączone z integracją lokalnej społeczności. Zainteresowanie mieszkańców gminy pokazuje, że konkurs jest potrzebny i spełnia założone zamierzenia.
W sobotnie popołudnie 13 lipca Nowa Różanka stała się miejscem prezentacji i degustacji mazurskich potraw. Motywem przewodnim konkursu była kuchnia mazurska. Gości powitał wójt gminy Kętrzyn Paweł Bobrowski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Michał Kochanowski – Starosta Powiatu Kętrzyńskiego, Olga Wanago – Radna Powiatu, radni gminy Kętrzyn oraz sołtysi.


Podczas wydarzenia odbył się konkurs na najlepszą potrawę mazurską "Mazurskie Smaki" w którym wzięły udział zgłoszone wcześniej Sołectwa: Wilkowo, Stara Różanka, Nowa Różanka, Kruszewiec i Mażany oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Nakomiadach, Pręgowie i Łazdojach. Zadaniem było przygotowanie dań mazurskich, które były oceniane przez komisję konkursową. Jednym z celów konkursu była promocja regionalnych przysmaków, dlatego podczas tego wydarzenia dzięki któremu, goście przebywający mieli okazję przekonać się osobiście, jak smacznym daniem jest kartoflanka po wschodnioprusku, klopsy królewiecki oraz szałtanosy. Pod czujnym okiem Pani Ani Łuczak można było wziąć udział w warsztatach z przygotowania lokalnych potraw.


Na scenie pojawił się Dziecięcy Zespół Ludowy Wopławianka oraz Wielopokoleniowy Zespół Ludowy Węgojska Strużka z którym przybyli goście wesoło biesiadowali.

Komisja dokonała oceny 8 grup, które przygotowały po 3 potrawy: kartoflankę po wschodnioprusku, klopy królewieckie i szałtanosy i przyznała następujące miesjca za wykonane potrawy:

Kartoflanka po wschodnioprusku


I miejsce Sołectwo Kruszewiec „Gotowe na wszystko”
II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Łazdojach i
III miejsce Sołectwo Mażany

Klopsy królewiecki


I miejsce Sołectwo Nowa Różanka
II miejsce Sołectwo Stara Różanka
III miejsce Sołectwo Mażany

Szałtanosy


I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Nakomiadach "Ale Babki "
II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Pręgowie
III miejsce Sołectwo Wilkowo

Organizatorem Festiwalu Mazurskich Smaków był Gminny Ośrodek Kultury w Kętrzynie.

Serdecznie dziękuję za przyjęcie wyzwania do gotowania w konkursie "Mazurski Smak" podczas II Festiwalu Smaków Mazurskich dla Sołectwa Wilkowo, Nowa Różanka, Stara Różanka, Mażany, Kruszewiec oraz Kół Gospodyń Wiejskich w Łazdojach, Pręgowie i Nakomiad.

Wszystkie sołectwa spisały się na medal!

Podziękowania za wynajęcie stoisk dla Pana Ryszarda Niedziółki Burmistrza Miasta Kętrzyn

Podziękowania za pomoc w organizacja:

Panu Jackowi Piaścikowi - Sołtys wsi Nowa Różanka
Paniom Małgorzacie Szczęsnowicz, Anecie Szmyd, Monice Piaścik, Ewie Grabskiej, Renacie Skibie i Iwonie Śmiałek.
Panom Wojciechowi Cimkowi, Konradowi Konieczko, Wiesławowi Górnemu oraz mieszkańcom zaangażowanym w przygotowania.